مناسبتی

آجیل عید

دوباره عید آمد با کلی حال خوب، دید و بازدید و خوراکی های خوشمزه. از سال گذشته این عید باستانی، با اعیاد مذهبی هم همراه شده است و صد چندان شادی آور. از گذشته های دور، عید همراه بوده با خوراکی های مخصوص نوروز مثل غذای شب عید که سبزی پلو با ماهی و کوکوسبزی است و بوی سبزی آن نوید سبزشدن و زنده شدن دوباره را به ما می دهد. اما از هیچ کس پنهان نیست که هر روز قیمت های این خوراکی ها بالا و بالاتر می رود؛ به خصوص آجیل که عضو جدانشدنی عید نوروز است. گریزی بزنیم بر تاریخچه آجیل تا ببینیم این خوراکی خوشمزه، از کجا آمده و چه قدمتی دارد.

در گذشته به این خوراکی جذاب، آجیل، خشکبار یا خشکه بار گفته می شد. اولین حضورش هم برمی گردد به زمان زرتشتیان که آجیل، در جشن های مختلف مهرگان، گواه، جشن بلوغ و… استفاده می شد. رفته رفته نه تنها در این آیین، بلکه در عید باستانی، اعیاد مذهبی و حتی شب نشینی ها از آجیل استفاده می کردند. آجیلی که در آن از میوه های خشک، حاصل زمین های خود کشاورزان مانند هلو، زردالو، انجیر، کشمش سبز، قیسی و… استفاده می شد. میوه ها را بعد از هسته گیری و شستن، روی پارچه های تمیزی بر روی پشت بام ها پهن می کردند تا با هوای تازه و نور خورشید خشک شوند. اگر کسی از بالادست به پشت بام ها نگاه می کرد، بام هر خانه به رنگی درآمده بود که در زیر تلألؤ خورشید، رنگین کمانی از خوراکی های خوشمزه بود

  به پایان سال رسیدیم ...

با گذشت زمان، جای این روش سنتی را روش های مدرن گرفت و این میوه ها به صورت انبوه خشک شدند. خشکبار، یا همان آجیل خودمان، بنا به سلایق مختلف، به انواع گوناگونی تقسیم می شود؛ آجیل شیرین، شور، مشکل گشا، چهار مغز و….

آجیل شور

 اگر گرانی بگذارد، این آجیل در عید نوروز با استقبال زیادی مواجه می شود که شامل تخمه کدو، تخمه ژاپنی، بادام، فندق، پسته و بادام زمینی است. شوربودن و زیاده روی در مصرف این آجیل، باعث بالارفتن فشار خون و حتی بیماری کلیوی، و قلبی و عروقی می شود. پس اگر نصیب تان شد و نوش جان کردید، زیاده روی نکنید.

آجیل شیرین

 آجیل شیرین شامل خوراکی های شیرین مثل مغز گردو، کشمش، توت خشک، مغزفندق، مغز پسته و بادام هندی می باشد. خوردن این آجیل خیلی لذت بخش است؛ اما بعد از خوردنش به علت چسبندگی کشمش، توت و … روی دندان، از مسواک استفاده شود. تا شیرینیِ خوردنش با دردِ ناگهانی دندان، به کامتان زهر نشود.

حالا بیایید بحث را کمی علمی کنیم و از خواص بعضی از مغزهای پرطرفدار صحبت کنیم.

پسته

 این ماده، نیروزا و سرشار از مواد مغذی است و حاوی پروتئین، چربی، فیبر، ویتامین آ، و ای، گروه ب، کلسیم، آهن، فسفر، روی، پتاسیم، منیزیم و سلنیوم و فولات است.

پسته - امین یاوران

با توجه به این که پسته منبع خوبی از آهن و کلسیم است، ماده غذایی بسیار مفیدی برای افزودن به رژیمِ غذاییِ گیاه خواران است.

فندق

 فندق، با داشتن اسید اولئیک، پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری، جایگاه مخصوصی در بین مغزهای آجیل دارد.

فندق - امین یاوران

فندق حاوی کلسیم، پتاسیم، گوگرد، منیزیم، کلر، سدیم، آهن، مس، روی و انواع ویتامین هاست. اسید اولئیکِ فندق از افزایش کلسترول خون پیشگیری می کند.

  نکات کلیدی خانه تکانی

بادام درختی

 بادام هم مثل پسته سرشار از پروتئین، چربی، فیبر، ویتامین ای، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، آهن، روی، مس، سلنیوم، فسفر و فولات است. چربی بادام، از نوع غیراشباع است به خاطر همین هم، خطر بیماری قلبی را کم می کند. بادام، غنی ترین منبع غیر حیوانی کلسیم است. از پوکی استخوان هم جلوگیری می کند. فیبر موجود در آن باعث می شود احتمال سرطان روده بزرگ کاهش پیدا کند. همچنین این خوراکی خوشمزه برای زنان باردار و کسانی که قصد بارداری دارند بسیار مفید می باشد؛ چون سرشار از اسیدفولیک است. اسیدفولیک عمل ساخت و نگهداری سلول ها را بر عهده دارد.

بادام هندی

 این مغز لذيذ، سرشار از ویتامین آ، ای، مس، منیزیم، فسفر، روی، کلسیم و هم چنین چربی و پروتئین است. از بارزترین خاصیت این بادام می توان به چربی غیراشباع آن اشاره کرد که برای قلب بسیار مفید است. چون منبع خوبی از ویتامین کا را در خود داردو به تنظیم انعقاد خون کمک بسیاری می کند.

بادام هندی - امین یاوران

مصرف بیش از حد آن به دلیل چربی زیاد، کالری بسیار زیادی را به بدن وارد می کند و باعث چاقی می شود.

بادام زمینی

بادام زمینی، یکی از مغزهای پر خاصیت است و مانند مغزهای دیگر سرشار از مقادیر زیادی پروتئین، چربی، فیبر، ویتامین ای، منیزیم، فولات، پتاسیم، فسفر و مس می باشد. در بین آجیل ها بیشترین مقدار پروتئین را دارد. منیزیم موجود در آن از گرفتگی عضلات جلوگیری می کند. فولاتش از کم خونی، رنگ پریدگی و ضعف جلوگیری می کند. پتاسیم موجود در آن کمک می کند که فشار خون و ضربان قلب تنظیم شود.

  کسب معرفت از ماه شعبان

حال با ذکر این همه فایده هرکسی دلش می خواهد از این خوراکی های خوشمزه داشته باشد تا گه گداری از آنها در محفل های شادی و دورهمی و اعیاد استفاده کند؛ اما با گرانی چه کنیم؟. در این روزگار، نباید بر خود و خانواده سخت گرفت که فلان شیرینی و آجیل را نداریم. می توان با راه کارهایی ساده، آجیلِ حاصلِ دسترنجِ خودمان را داشته باشیم. می توان با کمی تدبر، این آجیل و خشکبار را در خانه درست کرد تا کمی در هزینه ها صرفه جویی شود. در کل فصل ها به فکر خشک کردن میوه باشید، تا همیشه چیپس میوه داشته باشید. برای این کار می توان از میوه هایی استفاده کرد که لک دارند و کمی ارزان تر از میوه های دیگر هستند. میوه های نوبرانه هم در آخر هر فصل ارزان تر هستند. می توانید خودتان آلو، هلو، قیسی، سیب، پرتقال، انجیر، توت، انگور و… را خشک کنید و با گندم برشته، شاهدانه بوداده، نخودچی و گردو مخلوط کنید. حالا می توانید با این آجیلِ خوش مزۀ خاص و خاطره انگیز خانگی، در کنار خانواده از تعطیلات لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا