سبک زندگی

آغاز زندگی مشترک

زن و شوهر قبلا یا تنها زندگی می کردند یا عضو خانواده های دیگری بودند، اما پس از ازدواج، خانواده جدیدی را به وجود می آورند و زندگی نوین و مشترکی را آغاز می کنند. زندگی مشترکی که دو عضو مؤسس آن پیمان بسته اند در همه حال با هم باشند و با تعاون و تشریک مساعی زندگی جدید را سامان دهند.

گرچه دو عضو اساسی خانواده جدید از جهت اخلاق، استعدادهای جسمانی و روانی، تربیت های خانوادگی، افکار و تمایلات ، غالبا در شرایط یک سانی نیستند، بلکه کم یا زیاد دارای تفاوت هایی هستند، ولی به هر حال پیمان بسته اند و ناچارند زندگی جدید را ادامه دهند. شاید یک زن و شوهر در آغاز چنین بیندیشند که می توانند خواسته ها و تمایلات خود را بر طرف دیگر تحمیل کنند و بر طبق دلخواه خود، او را بسازند، ولی اشتباه می کنند؛ زیرا چنین امری نه تنها تحقق پیدا نمی کند، بلکه جز نزاع و لج بازی و احیانا آثار سوء بدتر، نتیجه دیگری در برندارد.

راه عاقلانه تر این است که زن و شوهر در آغاز زندگی سعی کنند با تمایلات و استعدادها و شرایط جسمانی و روانی یک دیگر آشنا شوند و با همین حال هم دیگر را بپذیرند و تحمل کنند، تصمیم بگیرند با مذاکره و تفاهم، برنامه منسجم و قابل عملی را برای خود تنظیم نمایند .

در آغاز با توجه به امکانات جسمانی و شرایط شغلی، با رعایت انصاف و واقع نگری، کارهای مربوط به زندگی را بین خودشان تقسیم نمایند تا وظیفه هر یک از آنان مشخص شود. البته تقسیم وظایف به این معنا نیست که در شرایط استثنایی به یاری یک دیگر نشتابند. با همین کیفیت یک یک امور مربوط به زندگی را به بحث و گفتگو بگذارند تا به تفاهم دوستانه و منصفانه برسند و اگر در جایی به تفاهم نرسیدند می توانند موضوع را با یک شخص خیر اندیش و آگاه، از خویشان یا غیر خویشان، در میان بگذارند و از او نظر خواهی کنند و به این صورت می توانند برای زندگی آینده خویش برنامه منصفانه و قابل عملی تهیه کنند، و متعهد شوند که به آن عمل نمایند. البته بهتر آن است که برنامه توافق شده را بر کاغذی بنویسند .

  اصلاح اجتماعی

به علاوه تصمیم بگیرند که درباره حوادث پیش بینی نشده آینده و یا برای تجدید نظر در مسائل تدوین شده سابق، با بحث و گفتگو و مشاوره به تفاهم برسند.

توصیه می شود طرح و تنظیم این برنامه، در آغاز زندگی و پیش از شروع دعوا و کشمکش ها انجام بگیرد. با تنظیم چنین برنامه ای می توان از بیش تر اختلافات خانوادگی جلوگیری کرد، و زندگی را قرین آرامش، آسایش، خوش بختی، مودت ، محبت ، صفا و زیبایی قرار داد .

امتیاز شما به این مقاله

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − ده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا