سبک زندگی پیامبر و اهل بیت

اهمیت سفر

مسافرت آدابی دارد که رعایت آنها سفر را خوش و خاطره انگیـز مـی‌کنـد.
امیرمؤمنان سلام الله علیه می‌فرماید: مسافرت کنیـد کـه در آن پنج فايـده اسـت: اندوه زدایی، درآمدزایی، دانش افزایی، ادب‌آموزی و همراهی با شرافتمند.
رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید: سه دعا بی‌تردید مستجاب است: دعـای مظلـوم، دعای مسافر و دعای پدر برای فرزندش. امیرمؤمنان سلام الله علیه می‌فرماید: شخص نباید به سفری رود که در آن بر دین و نمازش هراسان است.
آداب سفر
زمان سفر: رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله می فرماید: شبانه مسافرت کنید، زیرا زمین آنگونه که در شب پیموده می‌شود در روز طی نمی‌شود.
رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله سفر دریایی را هنگام طوفان ناپسند می‌شمرد.
امام صادق عليه‌السلام می‌فرماید: رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله از اینکه مردی شبانه از سفر نزد خانواده‌اش باز گردد نهی فرمود، مگر اینکه پیشتر آنان را خبردار کند.
امام صادق عليه‌السلام می‌فرماید: مسافر، روز شنبه مسافرت کند؛ حتی اگر سنگی در روز شنبه از کوهی فرو غلتند، خدا آن را به جایش بازگرداند.
لوازم سفر: رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید: نشانه شرافت و شخصیت فرد این است که هنگام سفر توشه‌اش خوب و دلپسند باشد.
رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید: توشه مسافر خواندن سرود و شعر است، مادامی که یاوه و بیهوده نباشد. راوی گوید: هرگاه پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله مسافرت می‌کرد پنج چیز را همراه می‌برد آیینه، سرمه‌دان، شانه، مسواک و قیچی.

به فرموده امام صادق عليه‌السلام لقمان به پسرش سفارش کرد: ای پسرم در مسافرت این وسایل را همراه داشته باش: شمشیر، کفش، عمامه، چادر (خیمه)، مشک، نخ و سوزن خیاطی، ابزار و داروهای مورد نیاز خود و همراهان.
امام صادق عليه‌السلام می‌فرماید: از آداب و لوازم سفر، به همراه داشتن توشه فراوان و خوب و بخشش آن به همسفران است و نیز رازپوشی پس از سفر و شوخی‌هایی که موجب خشم خدا نباشد.
خداحافظی: رسول خدا را می‌فرماید: هرگاه سفر می کنید با برادران دینی خود خداحافظی کنید، زیرا خدا در سایه دعای آنان برایتان برکت قرار می‌دهد.
امیر مؤمنان عليه‌السلام می‌فرماید: هنگام مسافرت با برادران دینی خود وداع کنید و آنان را معطل نکنید چرا که مسافر باید برود و بدرقه کننده نیز باید برگردد.
توقف کوتاه بین راه: رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله می فرماید: هرگاه به مسافرت می روید در منزلگاه ها توقفی کوتاه داشته باشید.
امام باقر عليه‌السلام می‌فرماید: هرگاه در زمین سرسبز و خرم سفر می‌کنید به آرامی سیر کنید و هرگاه زمین خشک و بی حاصل را می پیمایید به سرعت بگذرید.
تقسیم هزینه در سفر گروهی: رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید: از آداب سفر این است که همسفران هزینه سفر را پیشاپیش جدا و مشخص کنند که مایه آرامش خاطر و نیکخویی آنهاست.
سوغات: امام صادق علیه السلام می‌فرماید: هنگام بازگشت از سفر برای خانواده خود سوغات بیاورید؛ هرچند قطعه سنگی باشد.

  برخی آداب سفره

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا