سبک زندگی

تهاجم فرهنگی

تعریف تهاجم فرهنگی

تهاجم فرهنگی جنگ نابرابرانه و غافلگرانه فرهنگ غرب علیه ملت ها و ارزش های فرهنگی به خصوص ایدئولوژی اسلام و انقلاب اسلامی است. در تعریف پدیده ی تهاجم فرهنگی دیدگاه حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب، قابل توجه است. از نظر ایشان تهاجم فرهنگی عبارت است از: «تهاجم فرهنگی یک مجموعه ی سیاسی یا اقتصادی، برای رسیدن به مقاصد خاص خود و اسارت یک ملت، به بنیان های فرهنگی آن ملت هجوم می برد. در این هجوم، باورهای تازه ای را به زور و به قصد جایگزینی بر فرهنگ و باورهای ملی آن ملت وارد کشور می کنند.

(سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی، ۱۳۷۳، ص ۳.)

تهاجم فرهنگی جریانی دقیق و پنهان از قبل برنامه ریزی شده که با به کارگیری روش ها و شیوه های متعدد و عناصر و مظاهر جذاب برای سست کردن اعتقادها و انحراف افکار، تقویت ارزش های کاذب، از بین بردن آداب و سنن ملی و دینی و نابودی هنجارها وسمبل های اخلاقی جامعه توسط استعمارگران جهانی طرح می شود. (شورای سیاست ائمه جمعه، شماره ۱؛۵۷)

طراحان تهاجم فرهنگی

تهاجم فرهنگی از ناحیه دشمنان اسلام به صورت عام و دشمنان انقلاب اسلامی به صورت خاص است. در قرآن کریم به انواع دشمنان اشاره می کند به طور کلی به سه گروه تقسیم می شود. گروه اول :دشمن ایمانی (شیطان وبعضی از همسران و فرزندان)؛ گروه دوم: دشمنان خارجی سیاسی (یهود مشرک، کافر)؛ گروه سوم: دشمنان داخلی سیاسی (منافق) است. (پوراوند ،فصلنامه قرآنی نور مبین، ص ۱۱۳ – ۱۰۴، شماره 3، بهار ) دشمنان عصر حاضر اسلام و انقلاب اسلامی، استعمار و استکبار جهانی به خصوص آمریکا و رژیم صهیونیست است.

  همسرانه

در این زمینه رهبر انقلاب می فرماید: در کشور ما در کمترزمانی جوان ها و نوجوان های ما این جور مورد تهدید و تهاجم فکری و اخلاقی قرار داشتند. البته در دوران حکومت پهلوی، این تهاجم از سوی خود مسئولین کشور به وجود می آمد [اما] امروز از سوی بیگانگان، از سوی دشمنان، از سوی منحرفین این تهاجم وجود دارد. خب معلمين ما از آن طرف با آن ظرفیت عظیم مواجهند، از این طرف با این تهاجم همه جانبه مواجهند؛ بایستی بین این دو، یک جهاد مستمر دائمی واقعی را بر عهده بگیرند و به معنای واقعی، مجاهدت کنند. باید کاری کنند که ریزش ها نزدیک به صفر بشود و رویش ها در حداکثر قرار بگیرد

سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت ایران  1400.02.12

هدف دشمن از تهاجم فرهنگی

اگر چه در طول تاریخ همواره نبرد فرهنگی وجود داشته است اما نباید فراموش کرد که این تهاجم و نبرد فرهنگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ابعاد تازه تر و گسترده تری به خود گرفته است. اینک تمامی قدرت ها به تکاپو افتاده اند تا از گسترش موج سهمگین انقلاب اسلامی و فرهنگ حرکت آفرین و حیات بخش آن به هر شیوه ممکن جلوگیری نمایند.

اساسی ترین هدف دشمن از تهاجم فرهنگی اسلام زدایی و ضربه زدن به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران است تا از این طریق رهبر جهان شود و به غارت و چپاولگری خود ادامه دهد. مقام معظم رهبری در این باره می فرماینده استمرار فعالیتهای فرهنگی در طول سالیان دراز در کشورها یک اسلام زدایی و اصالت زدایی بوجود آورده است که همه اصالت های اسلامی به تدریج مورد تهدید قرار گرفته است، در جای دیگر می فرمایند تهاجم فرهنگی برای بی اعتقاد کردن نسل نو انجام می گیرد، هم بی اعتقاد کردن به دین وهم بی اعتقاد کردن به اصول انقلابی و هم بی اعتقاد کردن به آن تفکر فعالی که امروز استکبار وقلمرو قدرت های استکباری به خطر و وحشت انداخته است .( دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا، ۱۳۷۴، ص ۵۳.) و هدف های دیگر عدم تربیت انسان های مسلمان و اسلامی است، زیرا در این صورت آنها دیگر نمی توانند به غارت خود ادامه دهند. اصولا وجود انسان های آگاه وبیدار با تربیت والای اسلامی با منافع نا مشروع مستکبران منافات دارد . امام خمینی در این زمینه می فرمایند: فرهنگ اساس، اساس و استقلال یک ملت است لهذا سعی کرده اند که فرهنگی را استعماری کنند، کوشش کردند، نگذارند انسان پیدا شود آنها از انسان می ترسند نه از آدم. در جای دیگر می فرماید: نقشه این بود که نگذارند نیروی فعال این مملکت رشد کند و به فعالیت انسانی خود ادامه دهد لهذا از طریق های مختلف با برنامه های وسیع و مختلف نیروی انسانی ما را نگذارند رشد بکند آنها از نیروی انسانی می ترسند اصلا از انسان می ترسند.

  وحدت از ديدگاه انديشمندان مسلمان

امام خمینی، ۱۳۶۹، ج ۶، ص ۴۰.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا