سلامت

روده بزرگ

یکی از اعضای مهم دستگاه گوارش، کلون یا روده بزرگ است و سلامت دستگاه گوارش تاحد زیادی به سلامت آن وابسته است. روده یکی از ارگان‌های مهم است که در ناحیه شکم بین معده و رکتوم واقع شده و بخش مهمی از دستگاه گوارش است که به دو قسمت روده بزرگ و روده کوچک تقسیم می‌شود که یک عضو بوده و عملکرد یکسانی دارند. روده‌ها معمولا مواد زائد و سمی را از بدن خارج می‌کنند.


کار روده بزرگ

غذایی که می‌خوریم بعد از جویده شدن و مخلوط شدن با بزاق دهان به معده هدايت مي‌شوند و در آنجا با اسید معده مخلوط شده تبدیل به مایعی نرم می‌شود، سپس به روده کوچک منتقل شده با ترشح اسید مجدد غذا نرم‌تر شده تمام ويتامين‌هاي مهم و مواد مغذي از طريق رگ‌هاي جداره به خون منتقل مي‌شوند. خون، مواد مغذي را گرفته و به ديگر اندام‌ها مي‌رساند. آنچه باقي مي‌ماند بيشتر مايعي است كه به روده‌ي بزرگ منتقل و در آنجا آب آن جذب و باكتري‌هاي موجود تجزيه مي‌شوند. سپس روده بزرگ مواد باقيمانده را به ركتوم مي‌فرستد. ركتوم محل نگهداري ضايعاتي است بنام مدفوع كه از بدن، توسط مقعد خارج مي‌شود.


نشانه‌های اختلال در روده بزرگ

مشکلات مربوط به هضم غذا بدون شک اصلی‌ترین علامت وجود مشکلات روده‌ای است که باید دقت بیشتری به سلامت روده‌ها داشت. اختلال در باکتری‌های مفید روده، عملکرد معده را نیز به خطر انداخته و در نتیجه اختلالات گوارشی نیز بروز می‌کنند که با علائمی مانند گاز، ورم شکم و اسهال و یبوست و درد خود را نشان می‌دهند. قند خون بالا یکی از مشکلات اساسی ناشی از اختلال در عملکرد روده است که باعث بروز مشکلات جدی‌تر مانند دیابت می‌شود. برخی مشکلات روحی روانی مانند افسردگی، استرس و اضطراب می‌توانند علائم وجود مشکل و اختلالی در روده باشند.

  چاقی | چرا نمی‌توانیم وزن‌ مان را کنترل کنیم


راه پیش‌گیری از بیمار شدن روده بزرگ

برای آنکه روده بزرگ سالم باشد در مرحله اول استرس را در خود کاهش دهید، منظم ورزش کنید، خواب کافی داشته باشید، تا گرسنه نشدید نخورید و پرخوری هم نکنید. خوب جویدن غذا برای آزاد کردن آنزیم‌ها و همچنین ساده شدن آن برای روده بسیار مهم است. تمام غذاها و نوشیدنی‌های مضر را کنار بگذارید مانند قند و شکر و نوشابه و لوبیا، نخود فرنگی، غلات کامل، آجیل‌ها، دانه‌ها و میوه‌ها سرشار از فیبر هستند و به از بین بردن سموم کمک می‌کنند.


بیماری آی بی اس چیست؟

سندرم روده تحریک‌پذیر یا آی‌بی‌اِس نوعی اختلال در عملکرد روده است و در این وضعیت روده قادر نیست به وظایف خود عمل کند که با درد مزمن در ناحیه شکم، احساس ناراحتی، نفخ مشخص می‌شود. اسهال یا یبوست متناوب می‌تواند علامت غالب این بیماری باشد. با استرس روحي اين اختلال شديدتر مي‌شود. مصرف چای کوهی، گل بهارنارنج، به لیمو و دیگر آرام بخش‌های گیاهی سبب آرامش عصبی فرد شده و روده عصبی او نیز درمان می‌شود.


درمان بیماری‌های روده بزرگ با گیاهان

برای درمان بیماری‌های روده بزرگ در مرحله اول باید مشکلات روحی روانی فرد درمان شود و فرد به آرامش نسبی برسد. در مرحله بعد پاک‌سازی روده انجام شود که می‌توان از آب سیب و زنجبیل استفاده نمود. جوشانده بارهنگ و نعنا و عسل یکی از بهترین درمان‌ها برای بیماری‌های روده بزرگ است که اگر 40 روز از این جوشانده استفاده شود کمک بزرگی به درمان این بیماری می‌کند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا