سلامت

سلامت قلب

کار قلب چیست؟

قَلب یک عضو عضلانی توخالی و مخروطی‌ شکل در انسان‌ها و دیگر جانوران است که خون را از طریق رگ‌های خونی در دستگاه گردش خون به گردش درمی‌آورد. خون اکسیژن و مواد مغذی لازم را برای بدن مهیا می‌سازد و همچنین به از بین رفتن مواد زائد ناشی از سوخت‌وساز بدن کمک می‌کند. قلب انسان به‌طور میانگین در هنگام استراحت حدود ۷۰ بار در دقیقه می‌تپد. قلب در زیر دنده‌ها و بین دو شُش قرار دارد. اندازه قلب در افراد مختلف متفاوت است و بطور کلی در حدود دست مشت شده هر فردی است.

تقویت قلب

تقویت قلب برای جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها در این عضو حساس، حیاتی است. برای انجام بهتر این کار، روش‌های ساده و طبیعی وجود دارد. تغذیه مناسب، فعالیت بدنی و اصلاح شیوه زندگی بهترین راه‌های تقویت قلب است.

تقویت قلب - امین یاوران

بهبود این رفتارها می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهد. ایجاد نشاط و دوری از غم وغصه مداوم دیگر راهکار تقویت قلب است. ورزش مناسب سن و جنس برای تقویت قلب مفید است.

علت ضعف قلب در روایات

در روایات علت ضعف قلب را خوردن گوشت مردار، خوردن خون، خوردن خمر، غنا و آواز، زنا، حسد و نگاه کردن به اموال و مقام دیگران، زیاد خوردن و نوشیدن، نرسیدن اکسیژن کافی به قلب در هوای آلوده، شانه کردن مو در حال ایستاده بیان شده است.

  بهداشت و ورزش سالمندان

بزرگ شدن قلب

 یکی از علل بزرگ شدن قلب سردی قلب است که باید با خوردن گرمی‌جات درمان شود. خوردن ارده با شیره انگور هفته ای ۵ وعده صبحانه، خوردن دوسین (۱ واحد سیاه دانه نیم کوب + ۳ واحد عسل) روزی ۳ قاشق مرباخوری هر ۸ ساعت میل شود. عرق بهارنارنج شبی یک لیوان به همراه کمی عسل میل شود. روزی یک عدد “به” ناشتا میل شود. کاهش جدی سردی‌ها و بادکش کتف یک شب در میان ۲۱ مرحله می‌تواند به درمان بزرگ شدن  قلب کمک کند.

چرا گشادی دریچه قلب به وجود می‌آید ؟

گشادی دریچه قلب ناشی از سردی است. وقتی عضلات قلب سرد شد منبسط می‌شود. گشادی قلب و افت دریچه از سردی است که با  گرمی‌ها درمان می‌شود. خوردن عسل با زعفران مقوی قلب و مغز است. نارسایی قلب بدین معنی است که قلب کارایی کافی را ندارد و یا به عبارت دیگر قدرت پمپاژ کافی ندارد که این بیماری در بزرگسالان و کودکان مشترک می‌باشد. در بزرگسالی منجر به شلی دریچه قلب می‌شود و نیاز به باطری پیدا می‌کند، در خردسالی و در زمان جنینی، قلب کامل شکل نمی‌گیرد و نوزاد متولد شده دارای نارسایی قلبی است.

درمان ضعف قلب

 امام علی (ع) می‌فرمایند: گوشت خوردن بتقویت‌کننده قلب ضعیف است و معده را سالم می‌کند و قلب را تیز می‌کند و آدم ترسو را شجاع می‌کند. اگر گوشت با شیر گاو پخته شود، بهترین تقویت‌کننده برای قلب و بدن است.

درمان ضعف قلب - امین یاوران

خوردن گلابی، غذای تلبینه مانند حلیم با این تفاوت که پس از پخته شدن با آب به آن شیر و عسل اضافه می‌کنند تا چند ساعتی با آنها بجوشد، خوردن کرفس، مصرف سرکه، مصرف انار، مصرف عدس، مصرف عسل، استعمال بوی خوش طبیعی، شانه کردن مو در حالت نشسته که سبب تقویت قلب و پوست می‌شود.

  جلوگیری از گرما زدگی

علت ایجاد نارسایی قلبی

نارسایی قلب به دلیل کافی نبودن صفرا در خون می‌باشد. هر میزان، صفرای موجود در خونی که در قلب و بدن منتشر می‌شود بیشتر باشد شتاب شکل‌گیری قلب (کامل شدن قلب) در جنین بیشتر، و قدرت قلب آن نیز بیشتر می‌شود که عدم نارسایی قلب در کهن‌سالی از نتایج آن است.

درمان نارسایی قلب

 برای افزایش سطح صفرای خون عسل ناشتا  بخورید. شربت عسل و زنجبیل نیز برای این بیماری مفید است، چون خشکی زنجبیل باعث می شود با سرعت بیشتری رطوبت قلب را کاهش دهد. استفاده از زیتون و یا روغن زیتون و همچنین انجیر مفید است. برای درمان از طریق غذا می‌توان به ارده با شیره انگور اشاره کرد. برای سرعت بخشیدن به درمان می‌توان از شربت عسل و زعفران بهره جست. شربت عسل محلول در عرق بهار نارنج نیز برای درمان و نشاط دهی مناسب است. به صورت کلی تمام گرمی‌ها به ویژه گرم و خشکی‌ها برای درمان مناسب هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا