خانواده

شغل بانوان

درست است که بر مردان واجب است مخارج خانواده را تأمین کنند و بانوان شرعا در این باره مسئولیتی ندارند، اما خانم ها نیز باید شغل و کاری داشته باشند. در اسلام از فراغت و بی کاری مذمت شده است . امام صادق عليه السلام می فرماید:

خداوند متعال خواب زیاد و فراغت زیاد را مبغوض می دارد. 1

باز در حدیثی دیگر می فرماید:

خواب زیاد، دین و دنیای انسان را ضایع و تلف می کند.2 حضرت زهرا سلام الله علیها هم در خانه کار می کرد و زحمت می کشید .3

انسان چه نیازمند باشد چه نباشد، باید شغل و کاری داشته باشد و عمر خویش را بیهوده هدر ندهد، کار کند و جهان را آباد نماید، اگر محتاج بود درآمدش را صرف خانواده می کند و اگر نبود در امور خیریه و کمک به مستمندان به مصرف می رساند. بیکاری، ملال آور و خسته کننده است ، و چه بسا باعث بیماری های روانی، جسمانی و فساد اخلاق می شود.

بهترین کار برای بانوان شوهر دار ، کاری است که در داخل منزل انجام گیرد. امور خانه داری، بچه داری و شوهرداری بهترین و آسان ترین آنان است

و فداکار می توانند خانه را به صورت بهشت برین و مهد پرورش کودکان خوب و استراحتگاه شوهران مجاهد و پر تلاش خویش در آورند. و این کار بسیار بزرگ و ارزنده ای است . رسول خدا صلى الله عليه و آله می فرماید:

جهاد زن به این است که خوب شوهرداری کند. 4

ام سلمه از رسول خدا صلى الله عليه و آله پرسید: کار کردن زن در خانه چه مقدار فضیلت دارد؟ حضرت فرمود:

  راه‌های کاهش اضطراب امتحان در دانش‌آموزان

هر زنی که به منظور اصلاح امور خانه چیزی را از جایی بردارد و در جای دیگر بگذارد، خدا نظر مرحمت به او خواهد کرد و هر کس که مورد نظر خدا واقع شود، به عذاب الهی گرفتار نخواهد شد.

ام سلمه عرض کرد: یا رسول الله! پدر و مادرم به قربانت ، برای زنان ثواب های بیش تری بفرمایید. رسول خدا صلی الله عليه و آله فرمود:

هنگامی که زن آبستن می شود خدا به او اجر کسی را می دهد که با نفس و مالش در راه خدا جهاد می کند، هنگامی که بچه اش را بر زمین نهاد، به او خطاب می رسد گناهانت آمرزیده شد، اعمالت را از سر بگیر؛ و هنگامی که بچه اش را شیر می دهد خدا در برابرهر مرتبه شیر دادن ، ثواب آزاد کردن یک بنده در نامه عملش می نویسد.5

خانم های خانه دار علاوه بر کارهای خانه داری، گاهی فراغت دیگری هم پیدا می کنند، که نباید وقت را بیهوده صرف کنند. در آن اوقات خوب است اشتغالات مرتبی را برای خودشان برگزینند و همواره مشغول باشند؛ مثلا کتاب های سودمند بخوانند و در رشته های مفید تحقیق و کنجکاوی کنند، و بر علوم و اطلاعات خویش بیفزایند، و نتیجه تحقیقاتشان را به صورت کتاب یا مقاله در اختیار دیگران قرار دهند . به کارهای هنری مانند نقاشی، خطاطی، گل دوزی، خیاطی، بافندگی و … بپردازند. با اشتغال به این کارها هم به اقتصاد خانواده کمک می کنند و هم به تولید و ترقی اقتصادی جامعه . به علاوه این که در اثر اشتغال به کار از ابتلا به بیماری های روانی و ضعف اعصاب نیز تا حد زیادی مصون خواهند ماند .

  علل تجمل‌ گرایی و پیشگیری از آن

امیر المؤمنين علیه السلام می فرماید:

خدا مؤمنی را که به حرفه و کاری مشغول و امین باشد، دوست دارد. 6

به هر حال، خوب است بانوان نیز شغل و کاری داشته باشند و بهترین کار برای آن ها کاری است که در داخل منزل انجام گیرد؛ زیرا در این صورت به کار خانه داری آنان هيج آسیبی وارد نمی آید.

اما بانوانی که میل دارند و یا احساس ضرورت می کنند در خارج از منزل به کاری مشغول باشند، باید بدانند که بهترین و مناسب ترین شغل ها برای آنان اشتغالات فرهنگی یا پرستاری است. می توانند در دبستان، دبیرستان و یا کودکستان به تعلیم و تربیت دختران دانش آموز بپردازند که هم شغل بسیار ارزنده ای است و هم با آفرینش لطيف آن ها سازگار است. یا این که به شغل پزشکی روی آورند و متخصص بیماری های زنان شوند و یا شغل پرستاری را انتخاب نمایند . این قبیل اشتغالات هم با طبع لطیف و مهربان بانوان تناسب دارد، و هم در انجام آن ها نیازی به معاشرت با مردان بیگانه ندارند یا کم تر پیدا می کنند.

منابع:

ا و ۲. کافی، ج ۵، ص ۸۴.

٣. همان، ص ۸۶؛ بانوی نمونه اسلام، ص ۷۴.

4. بحار الأنوار، ج ۱۰۳، ص ۲۴۷

 5. همان، ج ۵، ص ۲۵۱

6. کافی، ج ۵، ص ۱۱۳ .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا