مناسبتی

فضیلت ماه مبارک رمضان

قسمت اول

فضیلت ماه مبارک رمضان

قسمت اول

«رمضان» در لغت از «رمضاء» به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزانیدن می باشد چون در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود به این ماه رمضان گفته اند.

پیامبر اکرم (ص) می فرماید «انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب ؛  ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می سوزاند.»

رمضان نام یکی از ماه های قمری و تنها ماه قمری است که نامش در قرآن آمده است و یکی از چهار ماهی است که خداوند متعال جنگ را در آن حرام کرده است. (مگر جنبه دفاع داشته باشد)

در این ماه کتاب های آسمانی قرآن کریم، انجیل، تورات، صحف و زبور نازل شده است.

این ماه در روایات اسلامی ماه خدا و میهمانی امت پیامبر اکرم (ص) خوانده شده و خداوند متعال از بندگان خود در این ماه در نهایت کرامت و مهربانی پذیرایی می کند؛ پیامبر اکرم (ص) می فرماید : «ماه رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است، هر کس همه این ماه را روزه بگیرد بر خدا واجب است که همه گناهانش را ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگی و عطش دردناک روز قیامت امان دهد.»

این ماه در میان مسلمانان از احترام، اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار و ماه سلوک روحی آنان است و مؤمنان با مقدمه سازی و فراهم کردن زمینه های معنوی در ماه های رجب و شعبان هر سال خود را برای ورود به این ماه شریف و پربرکت آماده می کنند، و با حلول این ماه با شور و اشتیاق و دادن اطعام و افطاری به نیازمندان، شب زنده داری و عبادت، تلاوت قرآن، دعا، استغفار، دادن صدقه ، روزه داری و… روح و جان خود را از سرچشمه فیض الهی سیراب می کنند.

  چهارشنبه های امام رضایی

 

فضائل ماه رمضان

گرچه ذکر تمام فضائل ماه مبارک رمضان از حوصله این مقال خارج است؛ ولی پرداختن و ذکر برخی از فضائل آن از نظر قرآن و روایات اسلامی خالی از لطف نیست.

1 برترین ماه سال

ماه مبارک رمضان به جهت نزول قرآن کریم در آن و ویژگی های منحصر به فردی که دارد در میان ماه های سال قمری برترین است؛ قرآن کریم می فرماید: «ماه رمضان ماهی است که قرآن برای هدایت انسان ها در آن نازل شده است.»

پیامبر گرامی (ص) دربارۀ ماه رمضان می فرماید: «ای مردم ! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورد، ماهی که نزد خدا از همه ماه ها برتر و روزهایش بر همه روز ها و شب هایش بر همه شب ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهی است که شما در آن به میهمانی خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته اید، نفس های شما در آن تسبیح و خوابتان در آن عبادت، عملتان در آن مقبول و دعاهایتان در آن مستجاب است… بهترین ساعاتی که خداوند به بندگانش نظر رحمت می کند … .

 

2 نزول کتب آسمانی در این ماه

تمام کتب بزرگ آسمانی مانند: قرآن کریم، تورات، انجیل و زبور در این ماه نازل شده است. حضرت امام صادق (ع) می فرماید: «کل قرآن کریم در ماه رمضان بر پیامبر (ص) و صحف ابراهیم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجیل در روز سیزدهم ماه رمضان و زبور در روز هیجدهم ماه رمضان نازل شد.»

  نقش آمریکا در ترورهای اوایل انقلاب چه بود؟

 

3- توفیق روزه

در ماه رمضان خداوند متعال توفیق روزه داری را به بندگانش داده است؛ «پس هر که ماه (رمضان) را درک کرد باید روزه بگیرد.»

انسان افزون بر جنبه ی مادی و جسمی، دارای بعد معنوی و روحی هم هست و هر کدام در رسیدن به کمال مطلوب خود، برنامه های ویژه را نیاز دارند، یکی از برنامه ها برای تقویت و رشد بعد معنوی، تقوا و پرهیزگاری است؛ یعنی اگر انسان بخواند خودش را از جنبه معنوی رشد و پرورش دهد و به طهارت و کمال مطوب برسد، باید هوای نفس را خود را مهار کند و موانع رشد را یکی پس از دیگری بردارد و خود را سرگرم لذت ها و شهوات جسمی نکند. یکی از اعمالی که در این راستا موثر و مفید است روزه داری است، قرآن کریم می فرماید: «… ای افرادی که ایمان آورده اید! روزه بر شما نوشته شد، همان گونه که بر پیشینیان از شما نوشته شده، تا پرهیزگار شوید.»

 

منابع

– سوره بقره ، آیه 185.

– سوره بقره، آیه 183.

مفردات الفاظ القرآن، راغب اصفهانی ، ص 209، دارالکتاب العربی ، بیروت.

بحارالانوار ، علامه مجلسی ، ج55، ص341، موسسه الوفاء بیروت .

– وسائل الشیعه ، شیخ حر عاملی ، ج2، ص628، دارالکتب الاسلامیه ، تهران .

کافی (ط – الاسلامیه ) ج4، ص62، ح1 – تحف العقول ص 258 .

ر.ک : الکافی ، محمد بن یعقوب کلینی ، ج2، ص628، دارالکتب الاسلامیه، تهران .

ر.ک : وسائل الشیعه ، همان ، ج10، ص312.

– ر. ک : الکافی ، همان ، ج2، ص628 .

  چهارشنبه های امام رضایی

 

امتیاز شما به این مقاله

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا