سبک زندگی

مسجد

فضیلت مسجد در روایات

دستاورد حضور در مسجد

اصبغ بن نباته از امیرمؤمنان علیه السلام روایت کرد که فرمود: کسی که به مسجد رفت و آمد کند به یکی از این هشت چیز خواهد رسید: برادر مؤمنى كه در راه خدا به او فايده رساند؛ دانشی خوب و دلپسند و نوین؛ آیه‌ای محکم؛ رحمتى كه انتظار آن را داشته؛ گفتاری که او را از گمراهی باز دارد؛ سخنی‌ بشنود كه راه هدایت را به او نشان دهد و یا گناهی را از ترس یا حیا ترک نماید.(أمالي صدوق،234)

ابوسعید خُدری گفت: رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: در دنیا میهمان باشید و مساجد را خانه خود سازید، و دلهایتان را به رقیق بودن عادت دهید، و زیاد تفکّر نمایید و از خشیت خدا زیاد بگریید، و مرگ و هول و هراس پس از مرگ و قیامت را مدّ نظر داشته باشید؛ [در این دنیا] خانه‌هایی می‌سازید که در آن سکونت نمی‌کنید و چیزهایی جمع می‌کنید که خودتان از آن نمی‌خورید، پس از خدایی بترسید که به سوی او بازمی‌گردید. (بحار الانوار،ج80،ص351)

ضرورت حضور همسایه مسجد در آن

ابوالبَختَری از امام صادق علیه السلام از پدرش علیه السلام روایت کرد که علی علیه السلام فرمود: کسی که همسایه مسجد است اگر در حالی که بیکار و سالم است ، نماز واجبش را در خانه خدا نخواند، نماز ندارد. (قرب الاسناد،68)
از امام صادق از پدرش از پدرانش علیهم السلام از علی علیه السلام روایت شده که فرمود: نماز همسایه مسجد جز در مسجد قبول نیست مگر اینکه عُذر، یا مرضی داشته باشد. گفتند: ای امیر مؤمنان، همسایه مسجد کیست؟ فرمود: کسی که ندا را بشنود. (دعائم الإسلام1، 148)

  سلام


مسجد محل استجابت دعا

معاویة بن عمّار از امام صادق علیه السلام روایت کرد و گفت: آن حضرت هرگاه حاجتی داشت آن را هنگام زوال خورشید طلب می‌کرد، و پیش از دعا کردن چیزی صدقه می‌داد، مقداری عطر می‌بویید و به مسجد می‌رفت و برای هر حاجتی که داشت دعا می‌کرد. (بحار الانوار،ج 80،ص361)


ثواب فراوان نماز در مسجد

رُزَیق خُلقانی گفت: از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمود: نماز خواندن مَرد به جماعت در خانه خود، برابر است با بیست و چهار نماز؛ و نماز خواندن مرد به جماعت در مسجد برابر است با چهل و هشت نماز در خانه، یعنی دوبرابر؛ و نماز فرادی در مسجد معادل بیست و چهار نماز است، و نمازخواندن در خانه خودت به فرادی چون غبار پراکنده در هواست، چیزی از آن به سوی خداوند بالا نمی‌رود، و کسی که از روی بی‌رغبتی به مساجد در خانه خود نماز جماعت بخواند، نه خودش و نه کسانی که با او نماز می‌خوانند، نماز ندارند، مگر اینکه به علتی نتواند به مسجد برود. (أمالي طوسي2 307)
پیامبر صلی الله علیه و آله در خطبه‌ای طولانی فرمود: کسی که به یکی از مساجد خداوند برود، به ازای هر گامی که برمی‌دارد تا زمانی که به منزل خود بازگردد ده حسنه دارد و ده گناهش پاک می‌گردد، و ده درجه مقامش بالاتر می‌رود. (ثواب الأعمال،259)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا