خانواده

مهمان داری

از اموری که برای هر خانواده ای کم و بیش اتفاق می افتد مهمان داری است ، به طوری که می توان آن را از لوازم حتمی زندگی دانست، مهمان نوازی رسم خوبی است، دل ها را با هم مأنوس می کند، باعث مودت و محبت می شود، کینه ها و کدورت ها را برطرف می سازد، هم نشینی و رفت و آمد با دوستان و خویشان، از بهترین تفریحات سالم به شمار می رود. پیغمبر اسلام صلی الله عليه و آله می فرماید :
رزق مهمان از آسمان نازل می شود. وقتی آن را خورد، گناهان میزبان آمرزیده می شود .۱
امام رضا علیه السلام می فرماید:
سخاوتمند از غذای مردم می خورد تا از غذایش بخورند، اما بخیل از غذای مردم نمی خورد مبادا از غذایش بخورند.۲
رسول خدا صلی الله عليه و آله می فرماید :
هم نشینی با دوستان ایجاد محبت می کند .۳
امام محمد تقي عليه السلام می فرماید:
نشستن با دوستان دل را زنده و عقل را بارور می کند گرچه اندك باشد.۴

روان انسان در این دریای متلاطم زندگی به آرامش نیاز دارد، چه آرامشی بهتر از این سراغ دارید که گروهی از دوستان و خویشان با وفا در انجمنی گرد آیند، مشکلات زندگی را به طور موقت فراموش نمایند، با سخنان شیرین و دل پذیر محفل انسشان را با صفا سازند، هم تفریح و تجدید نیرو کنند و هم پیوند دوستی را مستحکم سازند.
آری، مهمان داری رسم بسیار خوبی است و کمتر کسی پیدا می شود که نیکویی آن را انکار کند، ليكن دو مشکل بزرگ ایجاد شده که بیشتر خانواده ها تا بتوانند از زیر بار آن شانه خالی می کنند و تا ضرورت اقتضا نکند، بدان تن در نمی دهند.
مشکل اول، تجملات زندگی و چشم و هم چشمی های بی جا، زندگی را دشوار ساخته است، تهیه اسباب و لوازم منزل – که برای رفع احتياج و تحصیل راحتی بوده – از صورت حقیقی خارج شده و به صورت تجمل گرایی و خودنمایی در آمده است ، و همین موضوع باعث کم شدن مهمانی ها و رفت و آمدهای دوستانه شده است . شاید بیش تر مردم بی میل نباشند که با دوستان و خویشانشان رفت و آمد کنند، اما چون نتوانسته اند بر طبق دل خواه اسباب و تجملات زندگی را فراهم سازند و زندگی خویشتن را ناقص می پندارند از رفت و آمد با دوستان امتناع دارند. این فکر غلط است که دست و پای مردم را بسته و دنیا و آخرتشان را تباه خواهد ساخت.

مهمان داری - امین یاوران
مهمان داری – امین یاوران

مشکل دوم، کارهای سنگین و دشوار مهمان داری است ؛ خانم ناچار است در طی چند ساعت وسایل پذیرایی چندین نفر را فراهم سازد، و به همین دلیل غالبا برخی غذاها مطابق دل خواه از کار در نمی آید، در آن صورت مرد از یک سو ناراحت می شود که پول خرج کردم، ولی با این حال آبرویم رفت ، زن از سویی دیگر ناراحت است که زحمت کشیدم، اما در عین حال پیش مهمان ها آبرویم رفت و زن بی سلیقه ای معرفی شدم، بدتر از همه پاسخ نق نق های شوهرم را چه بگویم؟ بدین جهت کمتر مجلسی پیدا می شود که بدون اضطراب و دلهره پایان پذیرد، همین امر باعث شده که خانواده ها غالبا از مهمانی دادن گریزانند و از تصور آن به خود می لرزند، البته ما هم اذعان داریم که مهمان داری کار آسانی نیست، اما عمده اشکال در این جاست که خانم مهمان دار، راه و رسم مهمان داری را خوب نمی داند و می خواهد در مدت دو سه ساعت، کارهای بسیار زیاد و دشواری را انجام دهد، در صورتی که اگر کاردان و با تدبیر باشد می تواند به خوبی و آسانی بهترین مجلس را برگزار کند. اکنون راه حلی برای مهمان داری مناسب شما پیشنهاد می کنیم که با هماهنگی خانواده فشار کمتری بر زن خانه وارد شود و میهمانان هم احساس بهتری در میهمانی داشته باشند.

  افزایش تمرکز و دقت در کودکان

مرد وارد منزل می شود و به همسرش می گوید: ده نفر از دوستان را برای صرف شام شب شنبه دعوت نموده ام، خانم پاسخ می دهد : بسیار خوبی برای شام چی تهیه کنیم؟ با هم مشورت می کنند و تصمیم می گیرند، آن گاه یک یک آن را روی کاغذ یادداشت می نمایند . باز هم بار دیگر با دقت آن را می خوانند که مبادا چیزی فراموش شده باشد. با یک بررسی نهایی آن چه را که در خانه موجود دارند رویش خط می کشند، و چیزهایی را که باید بخرند در لیست جداگانه ای یادداشت می نمایند و در فرصتی مناسب آن ها را می خرند و در منزل می گذارند، روز پنج شنبه که هنوز یک روز به فرا رسیدن شب مهمانی است، برخی کارها را جلو می اندازند، مثلا خانم و آقا با کمک فرزندان همکاری می کنند تا سبزی ها تمیز و آماده شود، سیب زمینی و پیاز را می شویند، لپه ها را پاك می کنند، قندها را خرد می کنند، نمکدان ها را پر از نمک کرده و در جای خودش می گذارند، ظرف های مورد نیاز را تمیز و آماده می کنند، و خلاصه کارهایی را که می توان جلو انداخت به طور تفریحی انجام می دهند.
صبح روز جمعه پس از صرف صبحانه خانم بعضی کارها را انجام می دهد؛ مثلا گوشت ها را خرد می کند، سبزی و سیب زمینی را سرخ می کند معلوم است که همه این کارها را با صبر و حوصله انجام می دهد و بر او چندان دشوار نخواهد بود. بعد از صرف ناهار و استراحت مشغول بقیه کارها می شود؛ اما کار زیادی ندارد، زیرا بیشتر کارها را قبلا انجام داده است . اسباب و لوازم زندگی هم مرتب است ، در طی یکی دو ساعت، بدون داد و فریاد و عجله و شتاب بقیه کارها را نیز انجام می دهد، به طوری که در اوایل شب دیگر کاری ندارد، آن گاه خودش را تمیز می کند و لباس هایش را عوض می کند . چای را آماده می کند و منتظر آمدن مهمان ها می شود، اگر مهمان ها از خویشان و محارم باشند به استقبالشان می رود، بدون اضطراب و نگرانی از آن ها پذیرایی می کند، در ضمن گاهی هم سری به آشپزخانه می زند، موقع شام با خیالی آسوده سفره را پهن می کند. مهمان ها نیز با کمال آسایش و خوشی شام را صرف می کنند و خداحافظی می کنند..
اما نتیجه :
اولا، مهمان ها علاوه بر خوردن غذاهای لذیذ و مطبوع از نعمت انس و مودت نیز برخوردار شده اند و با کمال آسایش گفته و شنیده اند، هرگز خاطره خوش آن شب و چهره بشاش میزبان را فراموش نخواهند کرد، پذیرایی گرم او و سلیقه و کاردانی کدبانوی خانه را ستایش خواهند کرد.
ثانيا، مرد ساعاتی از شب را با کمال آسودگی در کنار مهمان ها نشسته و بهترین تفریحات سالم را داشته است. از این که توانسته به نحو دل خواه از دوستانش پذیرایی کند شاد و خوش حال است، و از وجود چنین بانوی کاردانی که با ذوق و سلیقه خویش مجلس را به خوبی برگزار نموده بر خود می بالد، بیش از پیش به خانه و چنین بانوی شایسته ای علاقه مند خواهد شد.
ثالثا، خانم چون لوازم پذیرایی را با صبر و حوصله و به طور عادی تهیه نموده خسته و وامانده نمی شود، عصبانی و ناراحت نیست، پیش شوهر و مهمان ها همیشه سربلند و خشنود است که توانسته بدون اضطراب و نگرانی به بهترین وجه از مهمان ها پذیرایی کند، بدین وسیله لیاقت و کاردانی خویش را به اثبات رسانده ، دل شوهرش را به دست آورده است .

  حجاب اجباری یا اختیاری

۱. وسائل الشیعه، ج۱۶، ص۵۵۷ .
۲. همان، ص ۵۲۰.
۳. بحار الأنوار، ج ۷۴، ص ۳۵۵.
۴. همان، ص ۳۵۳.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا