تغذیه

تغذیه مناسب کبد چرب

چاقی، یکی از عوامل اصلی کبد چرب

یکی از عواملی که در کبد چرب نقش بسزایی دارد، چاقی است. با برنامه‌ریزی درست و غذاهای سالم، وزن‌تان را کاهش دهید. با وزن کم، کبدی سالم خواهید داشت.

اکنون با هم خوردنی هایی که برای درمان و بهبود کبد چرب موثر است را مرور می کنیم.

نخودآب مقوی بدن

نخود برای بدن‌های ضعیف بسیار مناسب است. همچنین چربی‌های موجود در کبد را تنظیم می‌کند. پیاز و گوشت را باهم تفت بدهید و نخود و آب را اضافه کنید. برای ترشی آن لیموعمانی بریزید. دقیقا همانند آبگوشت پخته می‌شود.

خواص سوپ جو

جو، به دفع صفرا و پاکسازی کبد چرب کمک می کند. مخصوصا خوردن سوپ در فصل‌ بهار، باعث پاکسازی کبد می شود. این غذا هم چون سرخ کردنی نیست خیلی کمک دهنده است برای کبد.

انجیر خشک

انجیر خشک برای کبد چرب بسیار مناسب است. برای تصیفه کبد و کلیه مفید است. همچنین یکی دیگر از خواص انجیر این است که اگر با آب خیس شود بسیار ملین است و مواد زائد و سموم بدن را دفع می کند.

بادام بخورید

بادام درختی، انواع ویتامین ها، چربی های غیر اشباع مفید، مواد معدنی فراوان و کلسیم دارد. برای تقویت بدن و کاهش چربی کبد بهتر است روزانه 5 عدد بادام را میل کنید. اگر هضمش برایتان سنگین است بهتر است شیره بادام درست کنید. بادام ها را داخل آب جوش بریزید و پوست ان‌ها را بکنید بعد با یک لیوان آب و یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید با مخلوط کن و میل کنید.

  بهترین روغن خوراکی

سیب را در برنامه غذایی خود قرار دهید

سیب، میوه‌ای نشاط آور است. خوردن و بوییدن آن برای کبد بسیار مناسب است. مخصوصا اگر کبد چرب باشد. ویتامین‌ها و مواد معدنی و فیبر و آنتی‌اکسیدهای موجود در سیب باعث سم‌زدایی قوی کبد می‌شود.

با غذا آب ممنوع

نوشیدن آب، به همراه غذا باعث می شود که کبد نتواند  چربی های موجود در غذا را تجزیه کند. پس نتیجه می گیریم که چربی های غیر مفید در کبد جمع می شود.

شربت سکنجبین بنوشید

این شربت خواص زیادی دارد. کمک کننده به عملکرد  بهتر کبد است. از تجمع چربی ها در کبد هم جلوگیری می کند. سرکه ای که در سکنجبین  است، حالت آنتی‌اکسیدان دارد.

خداحافظی با فست فود

غذاهای ناسالم و فسفودی باید مصرفش کاهش پیدا کند. غذاهایی مثل : نوشابه و شکر و ساندویج. البته پرخوری و درهم خوری هم در این مشکل نقش بسزایی دارد.

غذای بخار پز

به کسانی که کبد چرب دارند توصیه می شود غذاهای بخارپز مثل خوراک سبزیجات میل کنند. با مصرف این نوع غذاها، وزن تان هم کاهش پیدا می کند.

تا جایی هم که راه دارد روغن کم مصرف کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا