تغذیه

یبوست

زمانی که عمل دفع به خوبی انجام نشود؛ فرد دچار بسیاری از بیماری‌ها می‌شود. گاهی اوقات فرد از خشکی زیاد یا حتی روطوبت، دچار یبوست می‌شود. یک نکته که بسیار هائز اهمیت است؛ از یک مادۀ ملین به هیچ عنوان در طولانی مدت استفاده نکنید؛ زیرا سیستم گوارشی شما دچار مشکل خواهد شد؛ پس حتماً با پزشک مشورت کنید. برای این که دنبال آن هستید؛ یبوست خود را درمان کنید، حتماً به این نکات دقت فرمائید.

سالاد میل کنید
سالادهایی که دارای فیبر هستند میل کنید. بهتر است از کاهو، گوجه و… در سالاد استفاده کنید. اگر می‌خواهید که یبوست شما زود درمان شود در آن فقط کافی است مقداری روغن بادام شیرین بریزید. (دکتر خیراندیش)

انجیر خشک پر فایده
زمانی که دچار یبوست سرد شده‌اید؛ بهتر است از انجیر خشک استفاده کنید. انجیر دارای مزاج گرم و تَر است. طریقۀ مصرف به این شکل است که پنج عدد انجیر را در یک کاسه به همراه مقداری آب بریزد. چند ساعت بماند بعد از آن آخر شب میل کنید. آب آن را هم می‌توانید بنوشید.(دکتر خیراندیش)

برگ آلووای شگفت‌انگیز
یکی دیگر از راه‌کارها، برگ آلوورا است. برای این کار برگ را به اندازۀ هفت سانت خورد کنید؛ سپس با مقداری عسل و روغن زیتون میل کنید. علاوه بر این که برای درمان یبوست است؛ برای بواسیر هم فواید زیادی دارد.(دکتر خیراندیش)

آلوهای مَلس
اگر در بیشتر خورشت‌ها و غذاهایتان از آلو استفاده کنید؛ این کار هم به شما خیلی کمک‌ می‌کند. فرقی نمی‌کند که چه نوع آلویی باشد اما حتماً در برنامۀ غذایتان بگنجانید. آلو روند دفع را بهتر می‌کند.(دکتر کریمی)

  صبحانه در مناطق مختلف ایران

مرکبات
امام رضا در جایی نقل کرده‌اند: « خوردن مرکبات قبل از غذا خوب و بعد از غذا برای تسهیل انجام عمل گوارش بسیار پسندیده دانسته شده است.» امام رضا (ع) مصرف این میوه با ارزش را برای هضم و جذب غذا و کمک به رسوب زدایی از خون بدن و بهبود سوخت و ساز و پیشگیری از غلظت خون مفید شمرده اند. (محاسن برقی/ ص 555-556/ بحار الانوار ج 63/ ص 191)

خرمای برنی
تا حالا اسم این خرما را شنیده‌اید؟ امام هادی در جایی می‌گویند: «قبل از صبحانه و بعد از آن خرمای برنی بخورید.» زمانی که این کار را انجام دادید و بعد از آن دچار رطوبت شدید؛ خرمای برنی را در صبح ناشتا میل کنید و بعد از آن آب ننوشید. اگر مدتی است که از یبوست رنج می‌برید؛ پیشنهاد می‌شود که از این حدیث امام هادی استفاده کنید تا درمان شوید. (محاسن، ص ۵۳۳، ح ۷۹۳)

آب جوش
بهتر است به جای مصرف چای بر سر سفرۀ صبحانه؛ ناشتا آب جوشیده میل کنید. مصرف آب جوشیده به ویژۀ در فصل‌های پاییز و زمستان پیشنهاد می‌شود. با این کار به عمل دفع کمک خواهید کرد. (نظر بسیاری از دکترهای طب سنتی)

گل سرخ
گل سرخ فواید زیادی دارد. این گل بسیار مفید برای دستگاه گوارش و رفع یبوست است. از گل سرخ خشک شده در ماست به شکل پودر و هم‌چنین به شکل دم‌کرده می‌توانید استفاده کنید.

روغن زیتون
یکی دیگر از روغن‌هایی که بسیار ملین است؛ روغن زیتون است. از این فراورده‌ پر خاصیت در غذا می‌توانید مصرف کنید. تا حد امکان برای سرخ‌کردنی استفاده نکنید. فقط کافی است چند قاشق غذاخوری روی غذای خود در وقت سرو میل کنید.

  بهترین خوردنی ها و نوشیدنی ها برای روزه داران

تخم مرغ عسلی یا نیم‌برشت
بسیاری از دکترهای طب سنتی تاکید برای این نوع تخم‌مرغ دارند. زمانی که زرده کاملاً عسلی می‌شود؛ این بهترین حالتی است که می‌توانید در وقت صبحانه میل کنید. تخم‌‌مرغ را چند دقیقۀ کوتاه در آبجوش بگذارید؛ سپس آن را مصرف کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا