سبک زندگی

عوامل گشایش روزی

 ۱. ازدواج

انتخاب همسر و پذیرش مسئولیت خانواده، روزی انسان را افزایش می دهد. اما متأسفانه امروزه باورها تا اندازه ای ضعیف شده است که بسیاری از جوانان از ترس تھی دستی، انتخاب همسر را به تأخیر می اندازند و تن به زندگی مشترک نمیدهند؛ زیرا مسائل را از نگاه مادی می بینند. این در حالی است که قرآن کریم می فرماید: «و انکحوا الأيامی منکم والصالحين من عبادکم وإمائكم إن يكونوا فقراء يغنهم الله من فضله والله واسع عليم» ۱” بی همسرانِ خود و غلامان و کنیزان درستکارتان را همسر دهید، اگر تنگدست اند خداوند آنان را از فضل خویش بی نیاز خواهد کرد و خدا گشایشگر داناست.

۲. استغفار

آیات الهی و سخنان پیشوایان دین، پیوندی روشن میان مسائل معنوی و مادی برقرار می سازد و استغفار از گناه و بازگشت به سوی خدا را مایه آبادانی، طراوت و سرسبزی و وسعت روزی بر می شمارد. رسول خدا صلی الله عليه و آله و سلم در حدیثی می فرماید: «من اكثر الاستغفار جعل الله له من كل همّ وغمّ فرجا و من كل ضيق مخرجا و من كل خوف آمنا و يرزقه من حيث لا يحتسب» ۲ هر کس زیاد استغفار کند، خدا برای او از هر غمی فرجی قرار دهد و از هر سختی بیرون آمدنی و روزی دهد او را از آنجا که گمان ندارد.

۳. نیت قلبی و اخلاص

در فرهنگ اسلام، نیت کار باید فقط رضایت الهی باشد. در حقیقت، این نیت است که تعیین کننده قبولی یا عدم قبولی کار و فعالیت در پیشگاه الهی است. مولای متقیان، رابطه تنگاتنگی را بین نیت و عطایا و بخشش های الهی می داند و معتقد است هر اندازه نیت، رضای الهی باشد، به همان میزان لطف و عنایت الهی شامل حال انسان می شود.

امام على عليه السلام می فرمایند: «على قدرالنيه، تكون من الله العطيه»۳. عطیه (بخشایش) الهی به اندازه نیت هر فرد است.

۴. قرائت قرآن

قرآن کریم شفای همه دردها و مرض ها است، کلامی است روح بخش ودارای آثاری پنهان و آشکار. یکی از آثار قرائت قرآن، زیاد شدن برکت روزی است که در روایات به خصوص به بعضی از سوره ها و آیات از جمله قرائت سوره واقعه در شب جمعه، قرائت سوره های محمد، قلم، ق، ممتحنه، قارعه، قدر، ليل، شمس، و آیه ما شاء الله لا قوه الا بالله (کهف، ۳۹)، تاکید بیشتر شده است.

  باید ها و نباید های خواستگاری

امام صادق عليه السلام از جدّ خود امیر المومنین علیه السلام روایت می کند که فرمود: «البيت الذي يقرأ فيه القرآن و يذكر الله عز و جل فيه تكثر بركته و تحضره الملائكه و تهجره الشياطين و يضيء لأهل السماء كما تضيء الكواكب لأهل الأرض» 5 خانه ای که در آن قرآن قرائت شود و یاد خدا گردد، برکتش زیاد می شود. فرشتگان در آنجا حاضر می شوند و شیاطین دور می شوند. و همانند ستارگان که برای اهل زمین میدرخشند، برای اهل آسمان می درخشند.

۵. نماز شب

ارتباط با خدا و عبادت، افزون بر اینکه قلب انسان را پالایش می کند، به روزی انسان نیز می افزاید، از جمله نماز نیز از این عبادت هاست. و در روایات متعددی به آثار نماز در گشایش روزی تاکید فراوانی شده است از جمله اینکه: در روایتی از امام صادق عليه السلام آمده است که: «صلوة اللّيل تبيض الوجوه، و صلوة اللّيل تُطَيِّبُ الرِّیحَ و صلوة الليل تجلب الرزقَ» 6 نماز شب انسان را نورانی می کند. بوی انسان را خوش و روزی جذب می نماید. و نمازهای دیگری مثل نماز در شب دوم و دهم ماه مبارک رمضان، نماز روزی و ادای قرض در شب جمعه، دو رکعت نماز روزی بعد از نماز عشاء و نماز گشایش روزی در هنگام ورود به منزل، که به تفصیل در مفاتیح الجنان آمده اند، توصیه شده است.

۶. صله رحم

براساس روایات، زیادی عمر، تاخير اجل ومرگ، فزونی ثروت و دارایی، آسانی حساب در محشر، از جمله آثار ارزنده صله رحم است. رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم فرمود: « صِلة القرابة مثراة في المال، ومحبة في الأهل، منسأة في الأجل» 7 صله رحم و توجه به حال خویشاوندان، موجب افزایش ثروت و فزونی محبت و علاقه در میان خانواده ها و فامیل می شود و سبب تاخير اجل ومرگ انسان می گردد.

حضرت زهرا سلام الله علیها در بیانی می فرماید: « جعل الله… صلة الأرحام منشأة في العمر و منماة للعدد » 8 خداوند، صله رحم و ایجاد رابطه با خویشاوندان نزدیک را از موجبات فزونی و فراوانی ثروت و دارایی قرار داده است.

گاهی افراد یک فامیل هرچند که فاسد و بد کار باشند اجتماع خود را حفظ می کنند و با هم مهربانند و رفتاری پسندیده دارند، خداوند متعال در عوض، نعمت های خویش را بر سر آنها می ریزد و بر رزق و روزی ایشان می افزاید و گاهی هم افراد یک خانواده هر چند پاک و بی آلایش، اما باهم نامهربانند و ارتباط مودت آمیزندرند و احوال یکدیگر را نمی پرسند، خداوند هم، آنها را محروم تر می کند و نعمتهایش را از آنان می گیرد.

  عوامل اعتماد به نفس

۷. شکر نعمت

یکی از عوامل بسیار مهم در گسترش روزی، تشکر از خداوند و به جای آوردن شکر نعمت های الهی است. خداوند متعال در قرآن کریم، بارها در این زمینه سخن گفته است انجا که می فرماید: « لئن شكرتم لأزيدنکم»9 اگر شکرگذار باشید روزی شما را افزون می کنم.

به فرموده امیر مؤمنان عليه السلام رابطه غیر قابل انکار میان شکر و افزایش روزی است. چنانچه ایشان فرمودند: « ما كان الله ليفتح على عبد باب الشكر و يغلق عنه باب الزيادة » 10 نمی شود خداوند درِ شکر را بر بنده اش باز کند و در افزایش روزی را بر او ببندد.

پس هر بنده ای که توفیق شکر گذاری پیدا کند، بی تردید رزق و روزیش افزایش می یابد و این رابطه در همه زمان ها وجود دارد. اما امروزه به خاطره چشم و هم چشمی و مسابقه در رسیدن به مال و ثروت، شکر گذاری از آنچه داریم فراموش شده است، بلکه هر کس حق خود می داند که به بیشتر از این دست یابد، حال آنکه این حالت، انسان را در پله های سقوط قرار می دهد، بلکه روزی او را کاهش می دهد.

۸. انفاق

یکی از چیزهایی که سبب گسترش روزی می شود، انفاق از مال حلال است، قرآن کریم می فرماید: «وما أنفقتم من شيء فهو يخلفه وهو خير الرازقين» 11 هر چیزی را که در راه خدا انفاق کنید، خداوند جای آن را پر می کند و او بهترین روزی دهندگان است.

انفاق، مایه فزونی نعمت ها است، هر آن چه انسان از سرمایه های مالی و معنوی خویش در راه خدا ببخشد، خداوند به آن رنگ بقاء می دهد و تضمین می کند که جای آن را پر کند، و آن که يقين دارد که خدا جایگزین می کند، هر آن چه را می تواند سخاوتمندانه انفاق می کند. حضرت امیر علیه السلام فرمودند« استنزلوا الرزق بالصدقه» 12. روزی را به صدقه دادن، فرود آرید.

  آسیب های اینترنت

۹. دوری از کسالت و تنبلی

یکی از کلید های اصلی رسیدن به ثروت حلال و خوشبختی، نشاط همراه تلاش است. هیچ کس به لذت و آسایش نمی رسد مگر اینکه پیش از آن کوششی در خور آن انجام داده باشد. از این رو پیشوایان معصوم عليهم السلام پیروان خویش، بلکه همه بشریت را دعوت به جدیت در کارها و دوری از دلتنگی و کسالت می نمایند. امام جعفر صادق عليه السلام فرموده : «لا تکسلوا في طلب معایشکم فإن آباءنا كانوا يركضون فيها و يطلبونها» 13 در طلب روزی و نیازهای زندگی، تنبلی نکنید، چرا که پدران و نیاکان ما به دنبال آن می دویدند و آن را طلب می کردند.

۱۰. امانت داری

همانگونه که خیانت در امانت از اسباب فقر و تنگدستی است. رعایت امانت و بازگرداندن آن، سبب جلب روزی می شود. پیامبر اکرم صلی الله عليه وآله وسلم می فرمایند: « عن أبي عبد الله عليه السلام قال رسول الله صلى الله عليه و آله: ليس منا من أخلف بالأمانة و قال رسول الله صلى الله عليه و آله الأمانة تجلب الرزق و الخيانه تجلب الفقر » 14 امام صادق عليه السلام فرمود: پیامبر خدا صلى الله عليه و اله فرموده : کسی که در امانت داری خلاف قرارداد عمل کند از ما نیست. و پیامبر خدا صلى الله عليه و اله فرمود : امانت داری رزق و روزی می آورد، و خیانت در امانت فقر می آورد. امام باقر عليه السلام می فرمایند: « الأمانة تجلب الغناء و الخيانه تجلب الفقر» 15 امانتداری موجب بی نیازی و خیانت موجب فقر است.16

1. نور، ۳۲.

۲. حویزی، نورالثقلین، ج ۵، ص ۳۷۵، ح ۴۵.

٣. دانشکده علوم حدیث، فصلنامه حدیث اندیشه، ، ش ۸ و ۹، پاییز ۸۸-تابستان ۸۹ .

۴. آمدی، غررالحکم و دررالحکم، ص ۹۲، ح ۱۵۹۴.

5. صدوق، ثواب الاعمال، ص ۲۴۲.

6. حویزی، تفسیر نور الثقلین، ج۳، ص۲۰۴.

7. مجلسی، بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۱۰۲.

8. همان، ص ۹۴.

9. ابراهیم، ۷.

10. نهج البلاغه، حکمت ۴۴۴.

11. سباء، ۳۹.

12. نهج البلاغه، حکمت ۱۳۷.

13. صدوق، من لا يحضره الفقیه، ج ۳، ص ۱۵۷، ح ۳۵۷۶.

14. کلینی، کافی، ج ۵، ص۱۳۳.

15. مجلسی، بحارالانوار، ج ۷۲، ص ۱۱۴.

16.جلایی ، نشریه راهبردی علوم انسانی و اسلامی، پاییز 1399، شماره 31.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

دکمه بازگشت به بالا