علما و شهدا

مستند دفاع مقدس

معرفی چهار مستند دیدنی به مناسبت هفته دفاع مقدس

خاطرات موتور سیکلت

خاطرات موتور سیکلت

مستند خاطرات موتورسیکلت به کارگردانی امیرحسین نوروزی در سال ۱۳۹۶ ساخته شده است. در خلاصه ای از داستان این مستند آمده است: با شروع جنگ جوان هایی در تهران مشغول موتورسواری و خوش گذرانی شان بودند. شهید چمران از آنها می خواهد با مهارتشان در موتورسواری به میدان جنگ بیایند و در ستاد جنگ های نامنظم حضور داشته باشند. کارگردان به سراغ این جوانان دیروز که هر کدام امروز به کاری مشغول اند، رفته است. از جمله جلیل نقاد که در جریان دفاع مقدس در جبهه های ایران با دشمنان می جنگید و در همان جا مجروح شد. او امروز با وجود این که نیمی از بدنش لمس شده و توانایی سخن گفتن را از دست داده است …

گردان قاطریزه

گردان قاطریزه
گردان قاطریزه

گردان صابرین در هنگامه دفاع مقدس در قالب لشگر سید الشهداء علیه السلام فعالیت های زیادی انجام می داد. اقداماتی مانند تأمین آذوقه و مهمات برای رزمندگان در خطوط مقدم و انتقال مجروحان به پشت جبهه ها. جالب اینکه در این مسیر و به علت کوهستانی بودن برخی معبرها، این رزمندگان از قاطر استفاده می کردند و به همین دلیل همان زمان به نام گردان قاطریزه معروف می شوند. مستند گردان قاطریزه، روایتی از مجاهدت های رزمندگان لشکر ۱۴ امام حسین علیه السلام در دوران دفاع مقدس است که به کارگردانی مجتبی خيام الحسینی در سال ۱۳۹۵ ساخته شده است.

آنا

مستند آنا

مستند «آنا»، روایتی است واقعی، صادقانه و مادرانه از انتظار مادری که بیش از ۲۶ سال منتظر پسرش ماند. پسرش وقتی رفته بود، گفته بود هروقت این گلهای محمدی گل بدهند، برمی گردم و آنها ۲۶ سال گل ندادند. آنا روایت روزی است که گلهای محمدی خانه شهید حسین علیزاده جوانه می زنند و دوباره شکوفه می کنند. انتظار و تصویر گوشه ای از انتظار مادرانه، بخش اول این مستند است. تفحص در جزیره مجنون عراق و در جست و جوی گلهای محمدی در خاک عراق و پیدا شدن پیکر حسین علیزاده فصل دوم آناست. محول شدن ماموریت خبررسانی به مادر شهید و لحظه وصال مادر و فرزند نیز در ادامه این مستند به تصویر در آمده است. مستند آنابه کارگردانی هادی حاجتمند در سال ۱۳۹۳ ساخته شده است.

ابراهیم در آتش

ابراهیم در آتش

شهید «حاج محمد ابراهیم همت»، فرمانده دلاور لشکر ۲۷ محمد رسول الله در اسفند ماه ۱۳۶۲ در عملیات خیبر به دیدار معبود شتافت. مستند «ابراهیم در آتش» به مرور حوادث انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی از ابتدای پیروزی انقلاب تا فتح خرمشهر و دلایل استمرار جنگ پس از فتح خرمشهر از زبان این شهید بزرگوار می پردازد. این مستند به کارگردانی سید سلیم غفوری در سال ۱۳۹۰ ساخته شده است.

  چهلمین روز درگذشت آیت الله ناصری ره تسلیت باد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا