سبک زندگی

محبت به همسر

به طور کلی در روابط اجتماعی، رابطه محبت آمیز نقش تعیین‌کننده‌ای دارد؛ به‌اندازه‌ای که در روایات ما آن را نیمی از عقل برشمرده‌اند. اگرچه محبت، یک نیاز فطری است؛ اما در زندگی مشترک، نیاز به محبت جلوه بیشتری دارد. این نیاز به قدری اهمیت دارد که سرمایه اولیه‌اش را خود خداوند میان زن و شوهر ایجاد می‌کند؛ آنجا که می‌فرماید:

«و از نشانه‌های او آن است که از جنس خودتان همسرانی برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید؛ و میان شما و همسرانتان علاقه شدید و رحمت قرار داد. بی شک در این نعمت الهی برای گروهی که می‌اندیشند، نشانه‌های قطعی است».* محبت، بنیان زندگی مشترک است. اگر بعد از ازدواج یکی از دو طرف احساس کند که همسرش او را آن‌گونه که باید، دوست ندارد، آرام آرام اختلاف، مهمان ناخوانده زندگی آنان می‌شود.

باید پذیرفت که همسر انسان، یک انسان است و انسان نیازمند به محبت است و شراکت در زندگی بدون محبت، ادامه پذیر نیست. زن از ابراز محبت مرد به‌قدری خوشحال می‌شود که خوش‌ترین خاطرات او که هیچ‌گاه از ذهنش پاک نمی‌شود، خاطرات ابراز محبت‌های همسرش است. از سوی دیگر محبت کردن زن به مرد نیز به قدری اهمیت دارد که یکی از ملاک های همسر شایسته بودن است. دوست داشتن همسر از صفات انبیای الهی است. اگر کسی می خواهد ایمان خود را بسنجد، باید بداند که یکی از ملاک های زیاد شدن ایمان، زیاد شدن محبت به همسر است.

البته این کافی نیست که زن و شوهر یکدیگر را دوست داشته باشند؛ بلکه این محبت را همیشه باید ابراز کرد. همیشه زن و شوهر نیاز به ابراز محبت همسردارند و این نیاز، اول وآخر هم ندارد. ابراز محبت موجب می شود که پایه های محبت و احساس الفت دو طرف محکم تر و بهتر از گذشته شود. این نکته را نیز فراموش نکنیم که برای ابراز محبت نباید منتظر اقدام همسر بود؛ بلکه باید محبت کرد تا محبت دید.

فهرست مطالب
  حقوق مسلمانی

شیوه های ابراز محبت

1.محبت زبانی

تعجب نکنید از اینکه می شنوید یک پیرزن در دوران کهولت از اینکه همسرش به او میگوید «دوستت دارم»، خوشحال می شود. الفاظ محبت آمیز، هرچقدر هم که تکراری شوند، ملال آور و خسته کننده نخواهند شد.

2.محبت رفتاری

رفتار نیک، عامل ایجاد محبت است. محبت رفتاری نشانه صداقت محبت گفتاری است. گاهی یک زن یا مرد به خاطر همسرش از چیزی می گذرد یا کاری را انجام می دهد که مورد علاقه اش نیست. همین رفتارها می تواند ضمانت محکمی برای استحکام روابط میان این دو باشد. در ذیل به برخی از رفتارهایی که در اثبات، ابراز و جلب محبت مؤثر هستند، اشاره می کنیم.

هديه دادن

هدیه یکی از ماندگارترین راه های ابراز محبت است و علاوه بر ایجاد محبت، موجب می شود اگر کینه ای هم در میان است از بین برود.

خوش رویی، خوش اخلاقی، خوش زبانی

از نظر روانی، خوش رویی و خوش اخلاقی یعنی اینکه من تو را دوست دارم. وقتی در اوج خستگی با دیدن همسر خنده به لب می نشیند، یعنی اینکه من تو را به قدری دوست دارم که با دیدنت خستگی را فراموش می کنم. خوش رویی و خوش زبانی علاوه بر اینکه رسانندۀ محبت ما به طرف مقابلمان است، عاملی برای جلب محبت نیز هست.

خوب صدا زدن

خوب صدا زدن، یک رنگی انسان در محبت را به خوبی نشان داده و صداقت محبت گفتاری را به نمایش می گذارد.

مصافحه

دست دادن علاوه بر اینکه موجب آمرزش گناهان می شود، باعث ایجاد محبت و از بین رفتن کینه ها است.

  رعایت حقوق همسایه

سخاوت

سخاوت، خود نوعی اعلام محبت است. پیام سخاوت آن است که مادیات در برابرتو ارزشی ندارند؛ چراکه تو محبوب من هستی.

تواضع

یکی از پیام های رفتار متواضعانه، محبت است. در مقابل، وقتی من با کسی متکبرانه برخورد می کنم، این رفتار، پیام عدم محبت را به همراه دارد.

صداقت

انسان به هیچ وجه با کسی که دوستش دارد، با دورویی برخورده نکرده و به او دروغ  نمی گوید.

حسن ظن

وقتی انسان کسی را دوست داشته باشد، کارهای او را به بهترین شکل ممکن توجيه می کند. مردم به انسانی که حسن ظن دارد، محبت می ورزند.

انصاف

برخورد غیرمنصفانه یعنی اینکه تو به قدری برای من بی ارزشی که حتی حاضر نیستم در جایی که حق با تو است، حق را به تو بدهم. پس انصاف در درون خود، نوعی ابراز محبت را حمل می کند.

3.محبت کتبی

نوشته، تأثیر قابل توجهی در رساندن پیام هایی دارد که ما می خواهیم به طرف مقابل برسانیم. با اینکه امام مجتبی (ع) در کنار حضرت على (ع)  زندگی می کرد؛ اما امیرمؤمنان (ع) یکی از ماندگارترین سفارش های خود را در قالب یک نامه به پسر بزرگوارشان دادند. این رفتار نشان از تفاوت قابل توجهی است که نامه با گفتار دارد.

وقتی نامۀ محبت آمیزی از یک دوست میرسد، شما می توانید بارها آن را باز کرده و مطالعه کنید که خود، عامل مؤثری برای ماندگاری اثر محبت است.

معمولاً نامه در خلوت خوانده می شود و شخص، موقعیت خوبی برای فکر کردن روی مفاهیم آن دارد. همین ویژگی موجب می شود تا طرف مقابل مطالبی را که ما می خواهیم به او منتقل کنیم، با تأمل و تفکر بیشتری مرور کند. این امر در ماندگاری اثرنامه تأثیر غیرقابل انکاری دارد.

  شناخت و مراعات حقوق دیگران

یکی از بهترین زمان ها برای نوشتن نامه وقتی است که به تنهایی به مسافرت می رویم. در مناسبت هایی مانند تولد، سالروز ازدواج و اعیاد نیز خوب است به همراه هدیه ای که به همسرمان می دهیم، نامه ای هم بنویسیم.

شاید تذکر این نکته برای آقایان لازم باشد که بدانند، خانم ها همیشه می خواهند از اینکه همسرشان دوستشان دارد، مطمئن باشند. به همین دلیل آقایان باید در ابراز محبت برای ایجاد این اطمینان تلاش ویژه ای داشته باشند.

در پاسخ محبت نیز نباید فراموش کرد که علاوه بر وظیفه انسانی، ادب دینی ما حکم می کند که هیچ محبتی را بی پاسخ نگذاریم. اگر بخواهیم خیلی دقیق به وظیفه قرآنی خود عمل کنیم، باید هر محبتی را به اندازه ای بیش از خودش پاسخ بدهیم.

* روم، ۲۱

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا