علما و شهدا

توصیه های پدرانه آیت اللّه بهجت

قرآن بخوانید

کاری کنید که احساس کنید قرآن، زنده است و نکات جدید را از آن بفهمید. محفوظات خود را به گونه ای تکرار نکنید که ملالت آور باشد. تکرار یک جزء در شبانه روز، کافی است. آن را هم سه قسمت کنید. شخصی می گفت که در سن هشتاد سالگی به گونه ای شده ام که حتی یک حزب را نمی توانم تکرار کنم.

رهنمود به جوانان و نوجوانان

نوجوان ها و جوان ها باید ملتفت باشند که همچنانی که در این سن هستند و روز به روز که سن بالا می روند ، علم و ایمانشان هم باید همین جور باشد؛ معلوماتشان از همان کلاس اول علوم دینی به بالا برود؛ ایمانشان ملازم با همین عملشان باشد.

باید بدانید ما مسلمان ها، امتیازی از غیر مسلمان ها نداریم الا به قرآن و عترت؛ والا ما هم مثل غیر مسلمان ها می شویم؛ اگر ما قرآن نداشته باشیم، مثل غیر مسلمان ها هستیم؛. باید متلفت باشیم روز به روز در این دو امر ترقی بکنیم. همچنان که سن ما به بالا می رود، معلومات ما هم در همین دو امر بالا برود. این طرف، آن طرف نرود؛ و الا گم می شود. [هرکس باید توجه داشته باشد] گمش نکند، گمراهش نکنند. این دو اصل اصیل را از این ها نتوانند بگیرند.

گرمی محیط خانواده

موافقت اخلاقی بین مرد و زن در محیط خانواده به صورت صد در صد برای غیر انبیاء و اولیاء غیر ممکن است؛ لذا ما اگر بخواهیم محیط خانه، گرم و باصفا و صمیمی باشد، فقط باید صبر و استقامت و گذشت و رأفت را پیشۀ خود کنیم تا محیط خانه، گرم و نورانی باشد و اگر این ها نباشد، اصطکاک و برخورد پیش خواهد آمد؛ و همۀ اختلافات خانوادگی از همین جا ناشی می‌شود.

رعایت اعتدال در تعلیم و تربیت فرزندان

آیت الله بهجت در دیدار حافظ قرآن، محمد حسین طباطبایی به همراه پدرش، خطاب به پدر محمد حسین فرمود: «من فقط خواهشی که از شما دارم این است که از اعتدال خارج نشوید. خود او و همچنین شما، تحمیلاتی برایشان وارد نکنید؛ مثلاً نگویید حالا که قرآن را حفظ کرده، نهج البلاغه و یا صحیفۀ سجادیه را هم حفظ کند. تکلف زیاد نباشد.

  یاد شهید خلبان لشگری و همسرش گرامی باد!

ضمناً مسافرت زیاد برود. تفریحات مشروع انجام دهد. تغییر آب و هوا خیلی تأثیر دارد. شنیده ام که عده ای به خاطر تعویض خون، به کشورهای خارج مسافرت می کنند، اما من فکر می کنم این مسافرت کار تعویض خون را می کند. انشاءالله که شما در تربیت ظاهری، باطنی و صوری و معنوی ایشان موفق باشید».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا